Výlet NO Mariánské Lázně na Pražský hrad – reportáž Johanky Kalenské

15.05.2024

Každé léto pořádáme v Mariánských Lázních dětský tábor, ale ne všechny děti přicházejí pravidelně na faru na dějepravu. A tak se v nás zrodil nápad, že bychom s dětmi a jejich rodiči chtěli udržovat kontakt a utužovat vztahy i během roku. Rozhodli jsme se to uskutečnit nejen prostřednictvím bohoslužeb s dětmi, ale i různých výletů. A tak jsme byli v září v Zoo v Norimberku, v Adventu v Praze na Neviditelné výstavě a teď v květnu jsme uspořádali třídenní výpravu na Pražský hrad. Celkem nás bylo šestnáct. Třináct dětí a už sehraný tým vedoucích - moje maminka Zuzana Kalenská farářka v NO Mariánské Lázně, Adéla Denková, která nám už asi deset let pomáhá s tábory a akcemi a já.

Ubytovaní jsme byli v krásných prostorách Kapucínského kláštera na Loretánském náměstí. Bylo to skvělé místo a na hrad jsme nešli více než deset minut. To nám i dětem dávalo velikou svobodu a bylo to klidné a velmi příjemné útočiště uprostřed hlučné Prahy.

Pro děti jsme připravily bohatý program, který zahrnoval spoustu her, večerní pobožnosti, a dokonce i noční hru v centru Prahy.

Ihned po příjezdu dostaly děti článek o Letohrádku královny Anny. Nebyl to však obyčejný článek, ukrýval šifru s úkolem… děti prozkoumaly zahrady a už u této první hry se sžily jako skupina, uvolnily se, vyfotily se na překrásných místech a nebály se být samy sebou.

Pražský hrad jsme společně prozkoumali opravdu důkladně, rozhodně však ne nudně. Navštívili jsme expozici Příběh Pražského hradu, kde si děti, mimo zkoumání vzácných "pokladů", mohly také zahrát hru, ve které hledaly indicie. Některé se dokonce byly vyfotit jako právě korunovaní panovníci. Opět formou hry pak prozkoumaly i venkovní prostory hradu. Poté jsme navštívili Starý královský palác s defenestračním oknem. V jednom z překrásných sálů Rožmberského paláce jsme si s těmi odvážnějšími i zatančili. Obdivovali jsme nejen překrásné vitráže v Katedrále sv. Víta. Prošmejdili jsme každý domeček ve Zlaté uličce a s okouzlením a velikou pokorou jsme si prošli Baziliku sv. Jiří. Nezapomněli jsme ani na překrásnou Obrazárnu Pražského hradu a expozici Hradní stráže.

Během noční hry byly děti rozděleny do dvou táborů. Každý z nich měl svoji základu, na které si hráči brali lístečky a nosili nám je. Mezitím si ale museli dávat pozor, aby je nezahlédl někdo z druhého týmu. Druhým úkolem totiž bylo objevit základnu druhé skupiny. Děti volily rozličné taktiky, některé běhaly jako o život, jiné se pro jistotu schovávaly dvacet minut v křoví. Všechny si však dobrodružství při hraní i hru užily.

Děti byly nadšené a šikovné. Některé byly i velikou pomocí v kuchyni. Starší pomáhaly mladším a všichni si výlet skvěle užily. Potěšila nás i zpětná vazba dětí a rodičů. Například jedna maminka nám napsala, co říkal její syn, "že to bylo nejvíc nejlepší na světě." Další děti přišly v pátek na dějepravu s tím, že se jim už od pondělí po nás stýská. To je asi to nejlepší ocenění, kterého se nám dostalo. I my jsme si to s dětmi báječně užily a už teď se všichni těšíme na příště.

Jsme vděčni Pánu Bohu za každého, kdo se mohl zúčastnit, za krásné zážitky, příjemné počasí a děkujeme, že nás všechny opatroval.

Johanka Kalenská


Informace o bohoslužbách a dění v NO Mariánské Lázně si můžete přečíst na webových stránkách obce.