Pietní shromáždění v husitském kostele v Plzni

16.01.2024

První příležitostí, při které jsme chtěli otevřít náš diecézní kostel v Plzni v Husově ulici, měla být vánoční bohoslužba na Hod Boží. Neplánovaně se však otevřel už 23. prosince, v den státního smutku.

Narychlo jsme uspořádali ekumenické pietní shromáždění s modlitbou za oběti, pozůstalé, zraněné a všechny, které zasáhla tragédie na filosofické fakultě v Praze. Symbolickým zapálením svící jsme vyjádřili naši křesťanskou naději, že světlo života vítězí nad smrtí a temnotou.

Na úvod shromáždění řekla evangelická farářka Juliana Hamariová: "Potřebujeme se ujistit, že svět nepřestává být obyvatelným místem. Většina z nás na čtvrtek nikdy nezapomene. Stalo se něco mimo běžnou lidskou zkušenost. Smutek do těchto Vánoc zkrátka bude taky patřit. Nebojte se sdílet svoje pocity a myšlenky, ať už jsou jakékoli, s ostatními. Snažím se přijmout svoje pocity viny, že jsem a slavím Vánoce, když někdo jiný už není nebo nemůže. Přijmout vedle toho pocity radosti, že jsem a slavím Vánoce, protože žiju a můžu. Zkuste se nehodnotit a neposuzovat. Přijměte fakt, že je v pořádku chtít takový zážitek integrovat do našeho osobního a společenského příběhu. Jen to nás spojí, jen to nám může pomoci situaci společně unést."

foto: Jan Krejčí

Sbírka na pomoc zasaženým tragédií na FF UK: https://www.darujme.cz/sbirkaffuk