Vánoční dopis biskupa Filipa

20.12.2020

Milí přátelé.

Básník Rudolf Matys vzpomínal na jeden vánoční přípitek s Vladimírem Holanem. Holan prý tehdy prohodil: "Mají to marné. Zase se narodí!" Bylo to v dobách tuhého socialismu.

Když dnes projíždím kolem narvaných parkovišť před markety, když vidím nebo zaslechnu projevy žvástu všude kolem, o jistotách, že bude líp, ale i když sám sebe přistihnu jak se nechám pohlcovat beznadějí, pošeptám si "máš to marný, zase se narodí." Proti všem temným hlasům uvnitř, proti všem našim pochybnostem a strachům, zoufání si, proti tomu všemu se narodí zas. A stane se to, vlastně se to už děje, uvnitř každého z nás. Nemusíme nikam putovat, nikam se vláčet, ještě něco sehnat a pojistit si. Nemusíme vůbec nic. Stačí to dovolit.

Vánoční svátky budou letos o kousek pravdivější a to je dobře. Říkám si, že konečně to nebude prázdná fráze, když si budeme přát zdraví. Beztak nám chybí vždycky to, co jsme měli dlouhou dobu tak blízko. Tehdy jsme si říkali, že ještě musíme tohle, a najednou, když něco není, dojde nám to. Proto moc prosím, sebe i vás. Jestli je možné si zavolat a říct si pár obyčejných slov, chvilku společně naslouchat, setkat se, pomodlit se úsměvem, neodkládejme to na příští Vánoce. Žádné další nám nikdo neslíbil.

Mnoho věcí v mém životě se za poslední měsíce a týdny změnilo a mění. Vím i věřím, že nejinak je tomu i u vás. Na jednu stranu to je trochu bolestivé. Hlavně to, jak jsme se roky vyhýbali pravdivým vztahům. To jak jsme se báli života a stále jsme něco zvažovali (a jistě i teď zvažujeme). Na druhou stranu? Prostě zázraky existují, a věřím, že tato cesta temným podzemím hory vede ke světlu, a za ním jsou další cesty a další dobrodružství. Mnoha věcí, kterých se bojíme prostě jenom nejsou pravda. A tak doufám, že letošní Vánoce budou o dost prostší, a že to máme marné. Zase se narodí!

Krásné Vánoce a hodně zdraví v roce 2021.

Pokoj a Dobro.

Filip