Považujete se za křesťany?

04.05.2023

Považujete se za křesťany? Máte rádi Ježíše? Pokud jste na obě otázky odpověděli "ano", zkuste si představit následující situace. Co byste dělali, kdybyste museli Ježíše navštívit v nemocnici, kam se třeba dostal i svou vlastní vinou? Zašli byste za ním do vězení? Věřili v jeho nápravu a chtěli mu pomoci? Drtivá většina z vás jistě odpoví:"Ano. Vždyť je to Ježíš.".Teď si ale zkuste na Ježíšově místě představit kamaráda, který vás opakovaně zklamal, a navzdory opakovaným snahám o pomoci neustále padá zpět. 

Zkuste si na Ježíšově místě představit špinavého bezdomovce. Duševně nemocného člověka. Nebo zcela neznámého vězně, o kterém víte jen to, že spáchal trestný čin. Najednou je ochota pomoci o poznání menší, že? Najednou nejste – nejsme, my všichni, protože v tomhle jedeme spolu – tolik ochotní věřit v nápravu dotyčného nebo v jeho právo na další šanci.Pojďme si tedy nyní vzít k ruce Bibli. 

Jako správní křesťané ji jistě máte u sebe. Nalistujte Matoušovo evangelium, pětadvacátou kapitolu, pětatřicátý verš. A čtěte.Jednou z nejtěžších věcí na křesťanství není pravidelná modlitba. Není to půst. Není to znalost Bible, schopnost vstávat v neděli ráno do kostela, vydržet sedět na studené kostelní lavici a nenastydnout, poslouchat kázání, která se nám nemusí vždy líbit. Jednou z nejtěžších věcí na křesťanství je vidět i v těch nejmenších, nejšpinavějších, nejnemocnějších Ježíše. Vždy a za všech okolností. A přistupovat k nim podle toho. Tak jako se Ježíš neštítil malomocných, prostitutek, chudáků. 

Ošklivost a špinavost – ta pravá ošklivost a špinavost – se totiž neprojevuje na těle, ale na duši a na charakteru.Kdo ještě včera seděl na – třeba jen pomyslném – trůně, kdo sklízel falešný respekt kvůli zlatému řetězu kolem krku, kdo byl vyzdvihován kvůli bohatství, titulu, funkcím… toho můžete zítra najít ležet na ulici, v nemocniční posteli, za vězeňskými mřižemi. Na toho se můžete již zítra dozvědět něco, co ve vás na první dobrou vyvolá pohoršení. Bude pro vás v tu ráno dotyčný něčím méně? Kvůli špíně, chudobě, hříchům, opakovaným pádům? A kdo jsme, abychom na základě špíny, chudoby, hříchů a opakovaných pádů mohli soudit druhé? Přestávají pro nás být v tu chvíl Ježíšem, pro kterého bychom se rozdali? Příště na jejich místě můžeme být my. A nic bychom si v takovou chvíli nepřáli více než to, abychom i na dně byli pro druhé Ježíšem.Mysleme na to. Neustále. I když je to někdy nesmírně těžké. Ale nikdo nám nikdy neřekl, že křesťanství je procházka růžovým sadem.

Sestra Amaya